X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

دیگرسو

وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّه وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِینَ

ادعاهای سردبیر الرأی الیوم درباره جایگاه روسیه در خاورمیانه

 

 

روزنامه «الرای الیوم» نوشت:

تحلیلگر برجسته جهان عرب در سرمقاله روزنامه «رای الیوم» نوشت که تفاوت بزرگی میان رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا که در آوریل سال ۲۰۰۳ پس از ورود نیروهای این کشور به بغداد اعلام پیروزی کرد و همتای روس وی که از همین تعبیر در پایگاه نظامی کشورش در لاذقیه سوریه استفاده کرد وجود دارد.

به گزارش ایلنا، «عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه رای‌الیوم در سرمقاله این روزنامه به بررسی سفر روز گذشته «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه به سوریه پرداخت.

تور خاورمیانه‌ای رئیس‌جمهوری روسیه شامل سه ایستگاه اصلی در سوریه، مصر و ترکیه بود که بیانگر نفوذ قدرتمند مسکو با سرعت بسیار بالا در مقابل کاهش نفوذ آمریکا در منطقه و همچنین قدرتمند شدن محور مقاومت و بازگشت آن به اصلی‌ترین مساله عربی بیش از هر زمان دیگری است.

طبیعی بود که رئیس‌جمهوری روسیه این تور خاورمیانه‌ای را با بازدید از پایگاه هوایی حمیمیم در منطقه لاذقیه در شمال سوریه آغاز کند. پایگاهی که نقش قابل توجهی در حل بحران سوریه به نفع ارتش عربی سوریه و خنثی شدن تمامی برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته با هدف سقوط نظام اسد داشت. اینکه پوتین در میان خلبان‌های روسیه اعلام کرد که عملیات این کشور در سوریه به پیروزی رسیده است و به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح روسیه دستور بازگشت جنگنده‌ها و خلبان‌های روسیه را صادر کرد نیز بخش دیگری از نمایش قدرت پوتین بود.

پیروزی که پوتین در سوریه به دست آورده منجر به آن شده است که درهای منطقه خاورمیانه را به روی خود باز کند و توانست از مسیر این پیروزی پیام قدرتمندی را به حکومت‌های خاورمیانه و ملت این منطقه ارسال کند و آن این است که اقدام‌های سیاسی روسیه بر اساس دیپلماسی با حمایت نیروی نظامی می‌تواند یک نظریه جهانی جدید را ایجاد کند که می‌تواند پیروزی‌هایی را برای خود و متحدانش کسب کند.

تفاوت بزرگی میان جورج بوش پسر، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا که در آوریل سال ۲۰۰۳ پس از ورود نیروهای این کشور به بغداد اعلام پیروزی کرد و همتای روس وی که از همین تعبیر در پایگاه نظامی کشورش در لاذقیه استفاده کرد وجود دارد.

در مورد اول نیروهای آمریکایی با تقابل نیروهای مقاومت عراقی مواجه شدند و شکست خوردند و صدها نفر از سربازان ارتش خود را از دست دادند چرا که این کشور با دروغ لابی اسرائیلی و تحریکات این رژیم وارد عراق شده بود. در مورد دوم اما روسیه ثمره پیروزی خود در زمینه اداره بسیار خوب بحران سوریه و همچنین عدم تردیدش در ارسال جنگنده‌ها و ژنرال‌هایش برای نجات متحد سوری خود با هدف شکست برنامه آمریکا در سوریه را برداشت می‌کند. اقدامی که عقل و قلب هزاران نفر مردم جهان عربی و اسلامی را از آنِ خود کرد. ( ایلنا، کد خبر: 569255

تاریخ ارسال: یکشنبه 26 آذر 1396 ساعت 19:01 | نویسنده: ehyaa | چاپ مطلب