دیگرسو

وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّه وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِینَ

دولت عراق و چالش سعودی با دولت ایران

  1-عراق در بیانیه ای موضع خود در خصوص بیانیه ای اتحادیه عرب را اعلام کرد

به گزارش ایرنا، 'احمد محجوب' امروز (دوشنبه) در بیانیه ای اعلام کرد: هیات عراقی شرکت کننده در نشست فوق العاده اتحادیه عرب در مورد بندهای 8 و 9 تحت عنوان مداخلات ایران در امور داخلی کشورهای عربی در بیانیه پایانی اعلام کرد که در این خصوص ملاحظاتی دارد (و این دو بند را تایید نمی کند). 
این بیانیه افزود: این دو بند جمهوری اسلامی ایران و حزب الله لبنان را بطور مستقیم به انجام و حمایت از تروریسم متهم می کرد که با مواضع روشن عراق که برخاسته از منطق تعریف درست و دقیق از مفهوم تروریسم می باشد، ناسازگار بوده است. 
در این بیانیه آمده است: تروریسم از نظر عراق باید بطور دقیق تعریف شود، افکار تروریستی، ابزار و وسائل انجام آن و نیز رفتار خصمانه آن علیه ملت ها و بشریت تشریح شود.
سخنگوی وزارتخارجه عراق افزوده است: از نظر عراق باید میان موضعگیری سیاسی علیه دیگری و وارد کردن اتهام صریح تروریسم بدون ارائه سند و مدرک، تفکیک قائل شد، چرا که در غیر این صورت فرصت تعیین مصداق حامیان و عاملان تروریسم در منطقه و جهان از بین خواهد رفت. 
وی تاکید کرده که، خلط میان این دو موضوع فرصت لازم را به تروریسم برای توجیه اعمال خود می دهد و باعث می شود تروریست ها از این اشتراک کلامی به نفع خود سوء استفاده کنند. 
گفتنی است که عربستان با فراخوان تشکیل یک نشست فوق العاده اتحادیه عرب روز یکشنبه در قاهره، سایر اعضا حاضر را در صدور قطعنامه ای علیه جمهوری اسلامی ایران و حزب الله لبنان با خود همراه کرد.
این نشست در حالی که وزیران خارجه چند کشور عضو در آن حضور نداشتند، با صدور بیانیه ای که در آن اتهامات واهی و تکراری علیه ایران مطرح شد، به کار خود پایان داد.
(ایرنا،  خاورم**380**1275انتشار دهنده: مجید جعفری)

-در بحران کشورهای عربی با ایران، عراق بی طرف است
رئیس جمهور عراق که به کویت سفر کرده در خصوص اختلافات کشورهای عربی با ایران تأکید کرد که بغداد در این زمینه از هیچکدام از طرف ها جانبداری نمی کند.به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از «فرات نیوز»، «فواد معصوم» رئیس جمهور عراق که به کویت سفر کرده است اعلام کرد که بغداد از اتحاد کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس حمایت می کند زیرا این مسأله به سود عراق است.

وی همچنین از کشورهای عربی خواست تا بحران خود را از طریق گفتگو حل کنند و گفت: وجود اختلاف در منطقه حاشیه خلیج فارس به سود عراق نیست.

رئیس جمهور عراق در خصوص اختلافات کشورهای عربی با ایران هم گفت که بغداد در این میان از هیچ طرفی جانبداری نمی کند و درباره موضع مرجعیت عراق نسبت به روابط بغداد با عربستان گفت که مرجعیت عراق به ویژه آیت الله سیستانی از بهبود روابط ریاض و بغداد حمایت می کنند.

وی تأکید کرد که بغداد با کنار گذاشتن «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه از قدرت در این کشور مخالف و معتقد است که امنیت در عراق و سوریه بر یکدیگر تأثیر مستقیم دارد.(خبرگزاری مهر، شناسه خبر: 4149784 -

تاریخ ارسال: شنبه 25 آذر 1396 ساعت 11:38 | نویسنده: ehyaa | چاپ مطلب