دیگرسو

وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّه وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِینَ

برده‌ فروشی در لیبی

دیگر سو: خبر زیر که چندی پیش در رسانه ها منتشر شد هم مستقلاً می تواند مورد توجه قرار گیرد و هم به عنوان نمادی از ازفلاکت و فاجعه ای که نصیبِ مردمانی از  غرب آسیا و شمال آفریقا در هفت سال گذشته شده است.

ایسنا: به دنبال انتشار اخبار و تصاویری از فروش مهاجران غیر قانونی آفریقایی در لیبی به عنوان برده، نیجر سفیر لیبی در این کشور را احضار کرد.به گزارش ایسنا، به نقل از الیوم السابع، ابراهیم یاکوبو، وزیر خارجه نیجر اعلام کرد: سفیر لیبی در نیامی را احضار کرده تا ناخشنودی محمد یوسوفو، رئیس جمهور نیجر را به خاطر فروش مهاجران آفریقایی در لیبی به عنوان برده را به وی ابلاغ کند.

یاکوبو در توئیتر خود نوشت: به دیپلمات لیبیایی ضرورت توقف این اقدامات و مجازات مجریان آن را ابلاغ کردیم.

برده‌فروشی در لیبی در دستورکار اتحادیه آفریقا

رئیس جمهور نیجر خواسته این موضوع در دستورکار سران اتحادیه آفریقا و اروپا در ۲۹ و ۳۰ نوامبر در ابیجان قرار گیرد. او پنجشنبه نسبت به فروش مهاجران آفریقایی در یک بازار حراجی در لیبی ابراز نارضایتی کرده بود.

یک منبع نزدیک به رئیس جمهور نیجر تاکید کرد، یوسوفو شخصا از حسن وتارا، رئیس جمهور ساحل عاج خواسته این موضوع را در دستور کار سران اتحادیه قرار دهد.

ریاست جمهوری گینه هم در بیانیه‌ای اعلام کرد، آلفا کنده، رئیس جمهور این کشور نسبت به "تجارت برده" در لیبی ابراز ناخشنودی کرده است.

اخیرا گزارش‌ها و عکس‌هایی از مهاجران غیر قانونی آفریقایی در لیبی منتشر شده که به عنوان برده در حال خرید و فروش هستند. گزارش شبکه سی ان ان حاکی از آن است که مهاجران در لیبی به مبالغ اندکی برای کار در مزارع به حراج گذاشته شده‌اند.

در یک فیلم درباره فروش مهاجران که توسط تلفن همراه ضبط شده، مشاهده می‌شود دو جوان برای کار در مزرعه به مبلغ ۴۰۰ دلار فروخته شدند. این مهاجران عموما به لیبی می‌روند تا از آنجا توسط قاچاقچیان به اروپا برده شوند.

تعهد دولت لیبی به پیگیری موضوع

در همین حال دولت وفاق لیبی اعلام کرد، تحقیقاتی درباره این موضوع انجام می‌دهد.

احمد معیتیق، معاون رئیس دولت لیبی در بیانیه‌ای نسبت به این مساله ابراز تاسف کرد و گفت: کمیته‌ای ویژه برای تحقیق درباره گزارش‌های منتشره و بازداشت متهمان و تحویل آنها به دادگاه تشکیل می‌شود.

تظاهرات در فرانسه

خیابان‌های پاریس هم شنبه شاهد تظاهرات صدها معترض به فروش انسان در لیبی بود.تظاهرکنندگان به درخواست چندین سازمان‌های حقوق بشر به ویژه سازمان‌های ضد برده‌داری پاسخ دادند که پس از انتشار گزارش شبکه سی‌ان‌ان درباره حراج مهاجران در لیبی، ارائه شد

*عنوان اصلی گزارش:" برده‌فروشی در لیبی/ نیجر سفیر لیبی را احضار کرد"

(ایسنا 29 آبان ۱۳۹۶ / ۱۲:۴۹ - کد خبر: 96082916726)

  •  
  • برده لیبی

    تاریخ ارسال: شنبه 25 آذر 1396 ساعت 10:52 | نویسنده: ehyaa | چاپ مطلب