X
تبلیغات
زولا

دیگرسو

وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّه وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِینَ

تحولات اخیر چین

میثم سلیمانی 

منبع : روزنامه اعتماد سوم آبان 96

زمانی که دوره ریاست‌جمهوری هو جین تائو رییس‌جمهوری پیشین جمهوری خلق چین به پایان خود نزدیک می‌شد، باراک اوباما رییس‌جمهوری وقت امریکا در سال ٢٠١٢ از شی جین پینگ که در آن دوره به عنوان معاون اول رییس‌جمهوری چین شناخته می‌شد دعوت کرد تا به امریکا سفر کند و از او حتی فراتر از ابعاد رییس‌جمهور یک کشور استقبال کرد. چرا که طبق برآوردهای امریکا در آن زمان شی جین پینگ می‌تواند تبدیل به یکی از قدرتمندترین روسای جمهور تاریخ جمهوری خلق چین شود. حالا در ماه‌های آخر سال ٢٠١٧ یک دوره پنج‌ساله ریاست‌جمهوری شی جین پینگ به پایان رسیده است. او در جایگاه رهبری حزب و رییس‌جمهوری چین به حدی قدرتمند شده است که تنه به تنه افرادی همچون مائوتسه‌تونگ و دنگ شیائو پنگ می‌زند. روز گذشته در آخرین روز نشست کنگره حزب کمونیست چین برای یک دوره پنج ساله دیگر شی جین پینگ به عنوان رییس‌جمهور از نمایندگان حزب رای اعتماد گرفت و نام ایده‌های او به مرامنامه حزب کمونیست اضافه شد. در حال حاضر کنار نام‌های ویژه‌ای همچون مائوتسه‌تونگ رهبر انقلاب چین و دنگ شیائوپنگ معمار اقتصاد نوین این کشور حالا یک جمله جدید تحت عنوان «عصر جدید سوسیالیسم با خصوصیات چینی» به نام شی جین پینگ در مرامنامه حزب اضافه شده است.
هرچند که معنی این جمله به نظر مبهم برسد، اما این یک واقعیت است که حزب یک آموزه جدید را به ساختار سیاسی خود در چارچوب تفکرات شی جین پینگ پذیرفته است. گفتنی است حزب کمونیست چین دارای یک منشور سیاسی متفاوت از قانون اساسی ملی چین است. مرامنامه حزب قوانین اصولی را برای اعضای خود تنظیم می‌کند. اما تغییرات در مرامنامه حزب تنها در کنگره حزب صورت می‌گیرد که معمولا هر پنج سال یک‌بار برگزار می‌شود. از آنجایی که ٢٣٠٠ نفر اعضای کنگره حزب با دقت بر مبنای وفاداری به حزب انتخاب می‌شوند، از همین رو در معدود دفعاتی پیش می‌آید که با پیشنهادات رهبر حزب مخالفت کنند.
اما در حال حاضر سوال اینجاست که تغییرات جدید به چه معنایی است. نیویورک‌تایمز در گزارشی عنوان کرده است که کلیدواژه شی جین پینگ در کنگره سراسری که طی هفته گذشته آغاز شد واژه عصر جدید بود. او در سخنان خود تاریخچه چین را از سال ١٩٤٩ به دو دوره تقسیم کرد. وی دوره اول را به سه دهه اول پس از پیروزی مائو در انقلاب اختصاص داد که ایده یک جمهوری خلق را پیاده کرد و تقریبا به یک قرن جنگ داخلی و تجاوز خارجی پایان داد. در دوره دوم دنگ شیائو پنگ در سال ١٩٧٨ قدرت را در دست گرفت و تغییر و توسعه اقتصادی چین را کلید زد. اما شی جین پینگ وعده‌هایی داده است که چین را به یک دوره جدید و سوم رهسپار می‌کند. او در سخنرانی خود گفت اگر مائو چین را مستقل کرد و دنگ آن را به موفقیت رساند، او قصد دارد تا دوباره چین را قوی کند.
از همین رو می‌توان بازگرداندن عظمت به چین را یک پیام از سوی شی جین پینگ دانست که به مرامنامه حزب اضافه شده است. مولفه‌ای که شی جین پینگ با رشد زیرساخت‌های ارتش چین، تقویت جایگاه چین در امور جهانی و تقویت کنترل وضعیت داخلی آن را تا حدودی به اجرا گذاشته است. اما مهم‌ترین موضوعی که در این راستا مطرح شده است تلاش او برای ارتقا و تقویت نیروهای مسلح چین است. در حال حاضر حزب ایده‌های آقای شی را به عنوان جزو جدیدی از راهنمای عملیاتی حزب قرار داده است. گفتنی است تا قبل از روز سه شنبه تنها دو اسم در مرامنامه حزب کمونیست قرار داشت اما از روز سه‌شنبه اسم سومی نیز در کنار دو رهبر چینی دیگر قرار گرفت و حالا باید آموزه‌های او نیز در کنار دو نظریه دیگر به ساختار حکومتی چین اضافه شود. نام شی جین پینگ در حالی وارد مرامنامه حزب شد که دو رییس‌جمهور پیش از او از جمله جیانگ زیمین و هوجی تائو تنها ایده‌های‌شان به عنوان دکترین مطرح شد و نام آنها در مرامنامه حزب قرار نگرفت. حتی نام فردی مانند دنگ شیائو پنگ که معمار اقتصاد نوین چین شناخته می‌شود نیز پس از مرگ او و در سال ١٩٩٧ وارد مرامنامه حزب شد.
در حال حاضر بسیاری شی جین پینگ را به عنوان یکی از قدرتمند‌ترین افراد تاریخ معاصر چین می‌دانند، فردی که حتی می‌تواند در رده شخصیتی مانند مائو قرار گیرد. هرچند این موضوع را می‌توان اندکی اغراق‌آمیز دانست، اما شی جین پینگ بسیاری از مردم را شگفت‌زده کرد چراکه توانست به سرعت کنترل شرایط را در اختیار گیرد. او اکنون نفوذ بسیار زیادی در دو نهاد حزب و ارتش این کشور دارد و اقدام گسترده‌ای را در مبارزه با فساد به همراه دستیاران خود انجام داد که محبوبیت او را نیز به‌شدت افزایش داد.
اما اساس حکومت او با مائو و حتی دنگ شیائوپنگ متفاوت است. چرا که هردو رهبر پیشین چین از جمله انقلابیون اصیل چین بودند که در مبارزات فداکاری‌های زیادی انجام دادند، موضوعی که آقای شی در این چارچوب قرار ندارد از همین رو منابع قدرت او کاملا متفاوت از دهه‌های اولیه حکومت چین پس از انقلاب است. در طرفی دیگر، اقتصاد، دولت و ارتش چین بسیار قدرتمندتر از دوره تحت حکومت مائو و حتی دنگ قرار دارد و نفوذ جهانی شی جین پینگ با دو رهبر دیگر این کشور قابل مقایسه نیست. به احتمال زیاد از این پس چشم‌انداز و دیدگاه شی جین پینگ در مدارس چین، رسانه‌ها و سازمان‌های دولتی نفوذ می‌کند. از همین رو رسانه‌های محلی نیز برای نشان دادن تصمیمات حزب و بالا بردن جایگاه شی جین پینگ تلاش می‌کنند.  

عنوان اصلی یادداشت: "ظهور مائویی دیگر در چین"

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 30 آبان 1396 ساعت 14:03 | نویسنده: ehyaa | چاپ مطلب